Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2009

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

Τελευταία φορά που ασχολήθηκε ο Τύπος με το volley ήταν λογικά στην Ολυμπιάδα της Αθήνας, που η Εθνική Ανδρών έκανε καταπληκτική πορεία και τερμάτισε 5η Ολυμπιονίκης.
Σήμερα είδα πρώτη είδηση στο site της goalday τη νίκη της Εθνικής επί της Σλοβακίας, νίκη που σημαίνει πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαικού πρωταθλήματος και τουλάχιστον μια θέση στην12αδα.
3-2 λοιπόν από τους άνδρες, αφού κατέστρεψαν χθες την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανια με καθαρό και εντυπωσιακό 3-0.

Το σημερινό παιχνίδι τώρα...

3-2 (19-25, 30-28, 25-23, 21-25, 15-12) σε 120΄και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Γ΄ όμιλο της διοργάνωσης ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα της Κυριακής με την Σλοβενία. Η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στην Β΄ φάση της διοργάνωσης (12αδα), φλερτάρει με την 8αδα και αν καταφέρει να σημειώσει δύο ακόμα νίκες στη Β΄ φάση είναι δυνατόν να ζήσει το όνειρο της πρόκρισης στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 1987 στη Γάνδη όπου πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό θρίλερ με την ελληνική ομάδα να κάνει κακό ξεκίνημα και να χάνει το 1ο σετ απέναντι στην δυνατή και μαχητική Σλοβακία που είχε εντυπωσιακή άμυνα και σε μεγάλη μέρα τους Νέμετς Σόπκο. Ο Δημήτρης Τζούριτς ήταν η «χρυσή αλλαγή» του Δημήτρη Καζάζη στο 7-11 του 2ου σετ και ο Θεόδωρος Μπάεφ ο παίκτης που πήρε τους καθοριστικούς πόντους στο 2ο και 5ο σετ. Ο Δημήτρης Καζάζης δικαιώθηκε για άλλη μια φορά στις επιλογές του με άψογο κοουτσάρισμα και σωστές επιλογές την κατάλληλη στιγμή.

Σταδιακά η ελληνική ομάδα ισορρόπησε τον αγώνα και μετά την ανατροπή και κατάκτηση του 2ου σετ απέκτησε και την αυτοπεποίθηση που χρειάζονταν ώστε να φτάσει στην πολύτιμη νίκη. Δραματικό ήταν και το τάι μπρέικ αλλά με σταθερή υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και εξαιρετικούς τους Μπάεφ, Ρουμελιώτη πήρε τη νίκη 15-12.
Είναι η πρώτη φορά μετά το 1987 και το 1995 όπου η ελληνική ομάδα ξεκινάει με δύο νίκες σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η Σλοβακία θα παίξει την Κυριακή με την Ισπανία για την 2η θέση του ομίλου.

Στο 1ο σετ οι Σλοβάκοι μπήκαν δυνατά και με πίεση στο σερβίς αλλά και εξαιρετικές άμυνες είχαν προβάδισμα 10-5, 14-7, 16-11 και τελικά πήραν το σετ 25-19.
Στο 2ο σετ ξέφυγαν και πάλι 11-7 αλλά η είσοδος του Τζούριτς στη θέση του Πανταλέων «γέμισε» το μπλοκ και ο Κούχουτ με τον Κμετ που έκαναν πάρτι στο κέντρο βρήκαν το… μάστορα τους. Η ελληνική ομάδα κυνηγούσε στο σκορ μέχρι το 24-22. Ο Ρουμελιώτης μείωσε σε 24-23 και ο Μπάεφ με πλασέ σε κόντρα επίθεση ισοφάρισε ξεσηκώνοντας τους 60 Έλληνες που βρέθηκαν στο «Αλκαπινάρ», αλλά και το ηθικό της ομάδας. Ο Ρουμελιώτης έχασε το σερβίς αλλά και πάλι ο Μπάεφ ισοφάρισε (25-25). Με άσο του Μπάεφ η ελληνική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (26-25). Ο Σόπκα ισοφάρισε 26-26 και πάλι ο Μπάεφ έδωσε προβάδισμα 27-26.

Το 2ο σετ μπολ πέρασε ανεκμετάλλευτο αφού οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν με τον Νέμετς και στην επόμενη φάση ο Ογκουρτσακ έκανε το 28-27 για τη Σλοβακία. Ο Νέμετς έχασε το σερβίς και η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 28-28. Ο Τζούριτς κατέβασε ατομικό μπλοκ στον Κόχουτ κάνοντας το 29-28, ενώ ο Προύσαλης με άσο τελείωσε το σετ στέλνοντας την ελληνική ομάδα στην 12αδα.

Η κατάκτηση του σετ και ισοφάριση σε 1-1 πανηγυρίστηκε από τους Έλληνες παίκτες που με κεκτημένη ταχύτητα προηγήθηκαν 15-9 και στο 3ο σετ. Οι Σλοβάκοι ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν 16-16 αλλά οι επιθέσεις των Χριστοφιδέλη, Ρουμελιώτη κράτησαν μπροστά την ελληνική ομάδα με 1-2 πόντους, ενώ στο 24-23 ο Νέμετς έχασε το σερβίς (25-23).

Στο 4ο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε χαλαρά και οι Σλοβάκοι παίζοντας με ρίσκο στο σερβίς προηγήθηκαν από νωρίς και τελικά έστειλαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ το εθνικό συγκρότημα δεν το έβαλε κάτω. Η Σλοβακία προηγήθηκε 3-2 μετά από απίθανη άμυνα, αλλά ο Μπάεφ ισοφάρισε. Ο Νίκος Σμαραγδής φώναξε παρών με μπλοκ στον Νέμετς και ο Τζούριτς έκανε το 6-4. Ο Μπάεφ το 7-4 και ο Ρουμελιώτης το 8-4. Ο ενθουσιασμός είχε κυριεύσει την ελληνική ομάδα που αρκούσε να μην κάνει λάθη για να κρατήσει το προβάδισμα. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 14-9, ο Νέμετς πυροβολούσε στο σερβίς και μείωσε 14-12 φέρνοντας στο νου όλων τα εφιαλτικά σενάρια του παρελθόντος. Τελικά ο Σλοβάκος – όπως και στο 3ο σετ - έχασε το σερβίς λυτρώνοντας την ελληνική ομάδα. Οι Έλληνας παίκτες πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη μαζί με τους προπονητές αλλά και τους 60 Έλληνες που βρέθηκαν στο γήπεδο.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 7 άσοι, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και της Σλοβακίας: 6 άσοι, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.
Διαιτητές: Παρτιάνεν (Φιλανδία), Λοντέρους (Ολλανδία).

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11π. (20/25), Προύσαλης 1, Ρουμελιώτης Ν. 23 (18/34, 5 άσοι), Σμαραγδής 11 (8/12), Πανταλέων 1, Μπάεφ 13 (12/25) / Παπαδημητρίου (λ. – 71% υποδοχή), Αρμενάκης, Τζούριτς 10 (7/10), Κουρνέτας, Ανδρεάδης 1, Λάππας 7 (7/10).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Ζανίνι): Μάσνι, Κόχουτ 14π. (10/17), Σόπκο 19 (17/32), Ογκουρτσακ 7 (7/9), Νέμετς 23 (20/36), Κμετ 9 (4/6) / Πίπα (λ. – 71% υποδοχή), Μπενσζ, Ζάτκο, Ντίβιτς 8 (5/9).