Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ

Ελάχιστες οι ελπίδες για πρόκριση στην τετράδα και πλέον οι δηλώσεις των Ελλήνων αθλητών με το τέλος της πρώτης φάσης σχετικά με όνειρα, μετάλλια και βάθρο φαντάζουν τουλάχιστον αστείες.
Θα μιλήσω απλά για ανωτερότητα της Γαλλίας που φάνηκε τόσο από την ψυχραιμία της σε δύσκολες φάσεις όσο και από την αποτελεσματικότητά της ταυτόχρονα.
Πολύ καλό παιχνίδι στο μπλοκ από τον Τζούριτς. Ο Στεφάνου σκούπισε το γήπεδο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω πως χάθηκε το 4ο σετ.... Ήμασταν μπροστα σε όλη τη διάρκεια και χάσαμε...
Διαβάστε την περιγραφή του απεσταλμένου της ΕΟΠΕ.

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα η Εθνική βόλεϊ ανδρών γνώρισε την ήττα από την Γαλλία με 3-1 (25-18, 30-32, 25-18, 25-23) σε 104΄ και περιορίστηκαν στο ελάχιστο οι ελπίδες της για πρόκριση στα ημιτελικά, ενώ πολύ δύσκολη υπόθεση έγινε και η είσοδος στην 6αδα. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη στο ματς της Πέμπτης με την αδιάφορη βαθμολογικά Πολωνία στοχεύει πλέον μόνο σε νίκη και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων θα μάθει και την κατάταξη της. Πάντως, η Γαλλία κρατάει την τύχη στα χέρια της καθώς με νίκη επί της Ισπανίας θα προκριθεί στα ημιτελικά μαζί με την Ρωσία, την Βουλγαρία και την Πολωνία.

Αν χάσει Γαλλία από την Ισπανία ειδικά με 3-0 ή, 3-1 σετ θα δώσει το δικαίωμα σε Γερμανία και Ελλάδα να ελπίζουν για την 4αδα.

Η ελληνική ομάδα για την 4αδα θέλει: Νίκη επί της Πολωνίας με 3-0 και ήττα της Γαλλίας από τους Ισπανούς με 3-1 και 3-0 ενώ με ήττα των Γάλλων 3-2 θα μετρήσει η διαφορά των συνολικών πόντων. Επίσης θέλουμε απώλεια ενός σετ των Γερμανών από τους Σλοβάκους.Για την 6αδα η ελληνική ομάδα θέλει νίκη με καλύτερο συντελεστή σετ από την Γερμανία.

Ο αγώνας με την Γαλλία κρίθηκε στις λεπτομέρειες και παρά την ήττα η ελληνική ομάδα πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Κορυφαίοι ήταν οι Μπάεφ, Στεφάνου και Τζούριτς.

Η άμυνα των Γάλλων, η αλάνθαστη υποδοχή και η εντυπωσιακή απόδοση των Σαμικά, Αντιγκά και Βαντελέ έκανε τη διαφορά.

Τη διαφορά, όμως, έκανε και η πολύ κακή διαιτησία του Ρουμάνου Ζαχαρέσκου και του Φιλανδού Παρτιάινεν που μαζί με τους Τούρκους επόπτες ήταν ένα εκρηκτικό μείγμα έκαναν πολλά λάθη τα περισσότερα εκ των οποίων σε βάρος της ελληνικής ομάδας. Με το ξεκίνημα στον αγώνα, μόλις στο 5-2 δόθηκε άουτ κανονική επίθεση του Μπάεφ κι αντί να γίνει το 6-2 για την ελληνική ομάδα οι Γάλλοι μείωσαν και με σερί πέρασαν μπροστά 9-5. Από τότε οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σετ το οποίο κατέκτησαν σχετικά εύκολα.

Στο 2ο σετ η είσοδος των Στεφάνου, Κουρνέτα μεταμόρφωσαν την ελληνική ομάδα. Ειδικά ο πρώτος έκανε απίστευτη εμφάνιση σε υποδοχή και άμυνα και βοήθησε τα μέγιστα για να ισορροπήσει ο αγώνας παρότι οι «τρικολόρ» ήταν μπροστά με 6-2 και 15-12. Η Εθνική με υπερπροσπάθεια και φοβερά μπλοκ του Τζούριτς (έκανε ρεκόρ διοργάνωσης με 11 πόντους) ισοφάρισε σε 16-16 και από τον 20ο πόντο είχε συνέχεια το προβάδισμα. Ο Τζούριτς έκανε το 24-23 αλλά με νέο λάθος των διαιτητών ο Βαντελέ ισοφάρισε 24-24. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν 25-24 με μπλοκ του Βαντελέ στον Χριστοφιδέλη, αλλά ο Τζούριτς ισοφάρισε (25-25). Ο Ρουμελιώτης έκανε υπέρβαση και οι Γάλλοι είχαν δεύτερο σετ μπολ αλλά στην επόμενη φάση ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε. Με άουτ του Βαντελέ η Εθνική πέρασε μπροστά 27-26 κι από τότε είχε συνέχεια τα σετ μπολ. Μετά από επτά σετ μπολ η ελληνική ομάδα πήρε το σετ 32-30 με επίθεση του Μπάεφ και μπλοκ των Ρουμελιώτη, Τζούριτς πάνω στον Ρουζιέ.

Η ισοφάριση σε 1-1 σετ δεν αξιοποιήθηκε από την ελληνική ομάδα καθώς οι Γάλλοι πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί στην κόντρα επίθεση και στο μπλοκ πήραν διαφορά στο 3ο σετ με 12-7 και 20-15. Ο Προύσαλης επέστρεψε στον αγώνα, ενώ ο Καζάζης έπαιξε το χαρτί του Λάππα που ήταν θετικός. Το σετ χάθηκε 25-18 και οι Γάλλοι έκαναν το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε 5-2 αλλά και πάλι οι διαιτητές της στέρησαν πόντο. Ο εκπληκτικός Μπάεφ πήρε την ομάδα πάνω του και έπαιζε μόνος του τους Γάλλους. Από το 13-12 η ελληνική ομάδα ξέφυγε 17-13 και 19-16 αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί το προβάδισμα που θα έστελνε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Το μπλοκ των Βαντελέ, Ρουζιέ, Κιεφέρ μείωσε σε 19-18. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν 21-21 και ο Ρουζιέρ έδωσε προβάδισμα 23-22. Ο Μπάεφ ισοφάρισε 23-23, ο Ρουζιέ έδωσε προβάδισμα 24-23 καθώς η μπάλα έφυγε οριακά άουτ από τα χέρια του Μπάεφ και το τέλος ήρθε από την επίθεση του Κιεφέρ.

*Οι πόντοι της ελληνικής ομάδας προήλθαν: 0 άσοι, 52 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και της Γαλλίας: 3 άσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.
Διαιτητές: Ζαχαρέσκου (Ρουμανία), Παρτιάϊνεν (Φιλανδία)

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 3π., Τζούριτς 15 (4/11, 11 μπλοκ), Προύσαλης, Ν.Ρουμελιώτης 20 (20/40), Πανταλέων 5, Μπάεφ 19 (19/38) / Παπαδημητρίου (λ. – 29% υποδοχή), Στεφάνου (λ. – 69% υπ.), Αρμενάκης, Κουρνέτας 1, Λάππας 5, Σμαραγδής.

ΓΑΛΛΙΑ (Μπλέιν): Μπαζίν 2π., Ρουζιέρ 22 (21/40), Βαντελέ 13 (7/13, 6 μπλοκ), Αντιγκά 6 (15/25, 78% υπ.), Σαμικά 22 (20/36, 2 άσοι), Κιεφέρ 10 (6/11, 4 μπλοκ) / Ενό (λ. – 87% υποδοχή), Τακανίκο, Τούγια.