Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ......

Την πρώτη της ήττα στο 26ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών. Στον πρώτο αγώνα της Β΄ φάσης ηττήθηκε από την Γερμανία 3-1 (25-14, 33-31, 21-25, 25-21) σε 108΄ και ανανέωσε το ραντεβού της με αντίπαλο την Γαλλία την Τετάρτη στις 8μ.μ. στο στάδιο «Αλκαπινάρ». Η ελληνική ομάδα με εξαίρεση το 1ο σετ παρουσιάστηκε για άλλη μια φορά μαχητική αλλά από το παιχνίδι της έλειπαν βασικά στοιχεία για να κάμψει την πολύ καλή Γερμανία η όποια όπως είπε και ο προπονητής της Ραούλ Λοζανό έκανε την καλύτερη εμφάνιση της στη διοργάνωση.
Η ελληνική ομάδα δεν πίεσε στο σερβίς, επιθετικά έχασε πολλές κόντρα επιθέσεις, ενώ η υποδοχή της δεν ήταν ποιοτική οδηγώντας ακραίους και διαγώνιο πάνω στο στημένο γερμανικό μπλοκ. Μόνο στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα είχε μόλις 33% αποτελεσματικότητα, αλλά μετά το 2ο σετ κυμάνθηκε λίγο πάνω από το 50%.

Καθοριστικό το 2ο σετ 33-31

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έκαναν κακό ξεκίνημα χάνοντας εύκολα το 1ο σετ με 25-14, ενώ καθοριστική ήταν η απώλεια του 2ου σετ με 33-31 παρότι είχαν σημαντικό προβάδισμα για να κάνουν την ισοφάριση.
Προηγήθηκαν 20-17 και 23-21, ενώ είχαν δύο σετ μπολ στο 24-23 και 28-27 που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Χριστοφιδέλης, ο Μπάεφ φάνηκε μόνο επιθετικά, ενώ λόγο της μέτριας υποδοχής ο Προύσαλης δεν έπαιξε πρώτο χρόνο με τους κεντρικούς. Σημαντικό ρόλο στην κατάκτηση του 3ου σετ έπαιξε η είσοδος του Πανταλέοντα.
Οι Γερμανοί στα δύο πρώτα σετ είχαν εξαιρετικό μπλοκ και εκπληκτική δύναμη στην επίθεση με τον διαγώνιο Σοπς και τους ακραίους Σβαρτζ και Αντρέ να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι. Ζημιά έκανε και ο Γκούνθορ ο οποίος με το φλοτ σερβίς δημιούργησε ρήγματα στην ελληνική υποδοχή και πρόσφερε τα μέγιστα για την ανατροπή του 2ου σετ. Πολύ καλός ήταν ο πασαδόρος Πάτρικ Στούρβαλντ δικαιώνοντας την επιλογή του Λοζανό που για άλλη μια φορά χρησιμοποίησε ελάχιστα τον «ερυθρόλευκο» Τίσερ.
Στο 1ο σετ οι Γερμανοί επιβλήθηκαν πλήρως με το μπλοκ στα άκρα, ενώ η ελληνική ομάδα έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ, εγκλωβίστηκε στην επίθεση και έχασε το σετ 25-14.

Προβάδισμα και δύο σετ μπολ

Παρά την απώλεια του 1ου σετ με μεγάλη διαφορά, η ελληνική ομάδα βρήκε το κουράγιο να μπει δυνατά στο 2ο σετ. Βελτίωσε την υποδοχή και ισορρόπησε το παιχνίδι. Μετά το 5-7 ξέφυγε στο σκο με 14-11 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το 21-18. Τα φλοτ σερβίς του Γκούνθορ (πήρε και άσο για το 21-19) χάλασαν την ελληνική υποδοχή, η ανάπτυξη γίνονταν αναγκαστικά πάλι από τα άκρα όπου οι Γερμανοί έβγαζαν μπλοκ και άμυνα και γυρνούσαν σε κόντρα επιθέσεις. Η ομάδα του Λοζανό ροκάνισε τη διαφορά στο 22-21. Ο Αρμενάκης έδωσε προβάδισμα 23-21 αλλά στην επόμενη φάση που σηκώθηκε σχεδόν μόνος του για να κάνει το 24-21 κάρφωσε άουτ. Οι Γερμανοί μείωσαν 23-22 και με μπλοκ του Σβάρτζ πάλι στον Αρμενάκη ήρθε η ισοφάριση (23-23). Με το «δώρο» του Σβαρτζ που έκανε υπέρβαση η ελληνική ομάδα έφτασε σε σετ μπολ (24-23) αλλά ο Τζούριτς έχασε το σερβίς. Ο Γκούνθορ με άσο έδωσε προβάδισμα (25-24) στους Γερμανούς που είχαν όλα τα σετ στη διάθεση τους με εξαίρεση το 28-27 όταν μετά την επίθεση του Σμαραγδή (27-27) ο Αντρέ κάρφωσε άουτ (28-27). Και το δεύτερο ελληνικό σετ μπολ πέρασε ανεκμετάλευτο καθώς ο Αντρέ ισοφάρισε και με τον νέο άσο του Γκούνθορ οι Γερμανοί ο πέρασαν πάλι μπροστά (29-28). Τελικά στο 31-31 ο Σοπς έδωσε προβάδισμα στην Γερμανία και στην επόμενη φάση οι Βέμπελ, Αντρέ σταμάτησαν σε μπλοκ τον Ρουμελιώτη τελειώνοντας το σετ 33-31.

Βρήκε δύναμη

Παρά και την απώλεια του 2ου σετ η ελληνική ομάδα βρήκε τη δύναμη και την ψυχολογική διάθεση να μπει δυνατά στο 3ο σετ. Η είσοδος του Πανταλέων δυνάμωσε το μπλοκ και η ελληνική ομάδα από το 6-8 των Γερμανών, προσπέρασε 10-8. Με καλή άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις η ελληνική ομάδα συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.

Άντεξε μέχρι το 14-13

Στο 4ο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε το ίδιο δυνατά κι όλα έδειχναν ότι θα οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Το ελληνικό μπλοκ αλλά και οι επιθέσεις από την πίσω ζώνη έδωσαν λύσεις και προβάδισμα 7-4 και 11-9. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε και 14-13 αλλά από εκεί και πέρα τα σερβίς του Σοπς και το ισχυρό γερμανικό μπλοκ έκαναν σερί 3-0. Οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά 16-14 και 19-17 αλλά και οι επιθέσεις του Σοπς άνοιξαν το σκορ στο 23-17. Τα σερβίς του Χριστοφιδέλη έδωσαν προς στιγμήν κάποια ελπίδα καθώς η ελληνική ομάδα μείωσε σε 23-21. Στην επόμενη φάση οι Ρουμελιώτης, Μπάεφ δεν μπόρεσαν να μειώσουν στον πόντο και ο Σοπς έδωσε τη χαριστική Βολή. Πολύ κακή ήταν η διαιτησία καθώς έκανε πολλά λάθη.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 1 άσος, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας: 8 άσοι, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.
Διαιτητές: Παρτιάινεν (Φιλανδία), Ζαχαρέσκου (Ρουμανία).

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 15π. (14/27, 73% υπ.), Τζούριτς 10 (4 μπλοκ), Προύσαλης, Ρουμελιώτης 16 (15/43, 1 άσος), Σμαραγδής 4, Μπάεφ 16 (15/31, 39% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 67% υποδοχή), Αρμενάκης 3, Πανταλέων 5, Κουρνέτας, Λάππας, Καριπίδης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Λοζανό): Σβάρτζ 17 (13/30, 4 μπλοκ, 48% υπ.), Αντρέ 15 (11/30, 2 άσοι, 93% υπ.), Βιέμπελ 8 (2 άσοι), Σοπς 22 (20/38, 1 άσος), Γκούνθορ 10 (4/7), Στούρβαλντ 2 / Τίλε (λ. – 77% υπ.), Τίσερ 1, Κρομ, Μπακουμόφσκι, Γκρόζερ 2.