Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2009

ΗΤΤΑ ΚΑΙ 8Η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΗ ΣΜΥΡΝΗ

3η ήττα στη σειρά και 8η θέση για τους Έλληνες.
Κανένα σχόλιο από εμένα, διαβάστε καλύτερα την περιγραφή του απεσταλμένου.

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών πήρε την 8η θέση στο 26ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και την Παρασκευή επιστρέφει στην Αθήνα με ανάμεικτες εντυπώσεις αφού μετά τις τρεις νίκες και το εντυπωσιακό ξεκίνημα στη διοργάνωση, γνώρισε ισάριθμες ήττες και έμεινε εκτός 6αδας χάνοντας το εισιτήριο για απ΄ ευθείας πρόκριση στη διοργάνωση του 2011.
Είναι η 5η φορά μετά το 1985 (7η), το 1987 (3η), το 1995 (7η) και το 2005 (6η) που η Εθνική βόλεϊ ανδρών κάνει πλασάρισμα στην 8αδα Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Στον τελευταίο αγώνα με την Πολωνία η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-22, 28-26, 25-20) σε 70΄. Η ελληνική ομάδα μετά τη νίκη της Γαλλίας επί της Ισπανίας με 3-1 δεν είχε ελπίδες για την 4αδα, ενώ μόνο με νίκη 3-0 θα έπαιρνε την 6η θέση που θα της έδινε απ΄ ευθείας πρόκριση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2011.

Το αστέρι του Τζούριτς

Ο Δημήτρης Καζάζης ξεκίνησε τον αγώνα με διαγώνιο τον Δημήτρη Τζούριτς ο όποιος παρότι αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε αυτή τη θέση ήταν εντυπωσιακός με 21/36 τελειωμένες επιθέσεις και 2 μπλοκ. Το αστέρι του 20χρονου έλαμψε και ως διαγώνιος κάνοντας συμπαίκτες και αντιπάλους να συζητούν για την ξεχωριστή παρουσία του.
Εκτός αγώνα έμειναν οι Μπάεφ, Ρουμελιώτης. Το ελληνικό σερβίς υστέρησε, έγιναν εύκολα λάθη και η ελληνική ομάδα απείλησε σοβαρά μόνο στο 2ο σετ όταν καθ΄ όλη της διάρκεια είχε προβάδισμα 1-2 πόντους, έφτασε πρώτη στο 24-23 αλλά ο Πανταλέων έχασε το σερβίς, ο Κούρεκ έδωσε το προβάδισμα στους Πολωνούς οι οποίοι μετά από τρία σετ μπολ τελείωσαν το σετ με μπλοκ του Πλίνσκι (28-26).

Είχαν προβάδισμα

Στο 1ο σετ και μετά το 8-8 οι Πολωνοί ξέφυγαν σταδιακά στο σκορ 15-10 και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος, ενώ και στο 3ο σετ ο ρόλος της ελληνικής ομάδας ήταν παθητικός και παρακολουθούσε το σκορ εκ του μακρόθεν. Εξαιρετικός ήταν για άλλη μια φορά ο πασαδόρος της Πολωνίας και του Παναθηναϊκού Πάβελ Ζαγκούμνι.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 2 άσοι, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και της Πολωνίας: 2 άσοι, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.
Διαιτητές: Λόντερους (Ολλανδία), Γιανκόφσκις (Λετονία).

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12π. (11/19, 1 άσος), Τζούριτς 23 (21/36), Προύσαλης, Σμαραγδής 2, Πανταλέων 7, Λάππας 9 / Στεφάνου (λ. - 76% υποδοχή), Ανδρεάδης, Μπάεφ, Καριπίδης, Κουρνέτας.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Καστελάνι): Πλίνσκι 11π. (5/7), Ζαγκούμνι, Κούρεκ 14 (13/17), Γιάροζ 17 (14/27), Ρούσιακ 7, Μόζντζονεκ 9 (6/9) / Γκάτσεκ (λ. - 58% υπ.), Μπάρτμαν, Νοβακόφσκια 1.

*Η ελληνική αποστολή αναχωρεί σήμερα στη 1μ.μ. από την Σμύρνη και αναμένεται στην Αθήνα στις 6μ.μ.