Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009

3 ΣΤΑ 3 Η ΕΘΝΙΚΗ!

Ούτε η Σλοβενία κατάφερε να κόψει το δρόμο της Εθνικής ομάδας στο 26ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και πλέον κάνει τα πλάνα της για την Β΄ φάση που θα αρχίσει την Τρίτη. Παίζοντας με τις… εφεδρείες αλλά έχοντας και πάλι σωστές αντιδράσεις την στιγμή που πιέστηκε το εθνικό συγκρότημα επικράτησε 3-1 (34-32, 26-24, 23-25, 25-21) σε 112΄ και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον Γ΄ όμιλο προκρίθηκε πανηγυρικά στην 12αδα. Πρόκειται για το πλέον επιτυχημένο ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας μετά το 1987 στη Γάνδη, όπου η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τέσσερις νίκες και έφτασε μέχρι την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Η ελληνική ομάδα με μια νίκη στην Β΄ φάση θα εξασφαλίσει την είσοδο της στην 6αδα και μαζί την απ΄ ευθείας συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2011, ενώ με δύο νίκες θα εξασφαλίσει την πρόκριση της στα ημιτελικά και θα βάλει υποψηφιότητα για μετάλλιο! Στην Β΄ φάση η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Πολωνία (την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου), ενώ αργά το βράδυ της Κυριακής θα μάθει και τους υπόλοιπους αντιπάλους με την Γαλλία και την Γερμανία να έχουν προβάδισμα έναντι της Τουρκίας.

Ρεσιτάλ Καζάζη

Ο αγώνας με την Σλοβενία ήταν νευρικός, δεν είχε ποιότητα αλλά για άλλη μια φορά η ελληνική ομάδα κατάφερε να κάνει σημαντικές ανατροπές στο σκορ για να φτάσει στη νίκη. Μεγάλο μερίδιο στην επιτυχία έχει ο Δημήτρης Καζάζης που έκανε άψογο κοουτσάρισμα με τις τέλειες αλλαγές στο κατάλληλο σημείο. Χαρακτηριστική περίπτωση οι αλλαγές των ακραίων (Λάππα - Καρυπίδη και επιστροφή Λάππα), την είσοδο του Πανταλέων από την αρχή του 3ου σετ στη θέση του Ανδρεάδη αλλά και την αλλά είσοδο του Προύσαλη στο τέλος του 4ου σετ όπου έδωσε τις κατάλληλες λύσεις βοηθώντας την ομάδα να πατήσει γκάζι από το 21-21 και με σερί 4-0 να φτάσει στη νίκη. Από τους κορυφαίους της ελληνικής ομάδας ήταν για άλλη μια φορά ο Δημήτρης Τζούριτς που πήρε 8 πόντους από μπλοκ κάνοντας ρεκόρ διοργάνωσης. Σκέπασε το φιλέ και κέρδισε πολλές μονομαχίες.

"Αντίο" των Σλοβένων

Οι Σλοβένοι αποχαιρέτησαν την διοργάνωση με τρεις ήττες και για 3η φορά σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν νίκη. Στο 3ο σετ μπήκε στον αγώνα ο διαγώνιος του Ηρακλή Ματία Γκασπαρίνι ο οποίος με σερί 4 άσων γύρισε το σετ για την ομάδα του και εξέθεσε τον προπονητή του Γκρέγκορ Χριμπάρ που τον άφηνε εκτός αγώνων επειδή υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα. Σίγουρα αν ο Γκασπαρίνι έπαιζε από την αρχή η Σλοβενία ίσως να συνέχιζε στη διοργάνωση.

Τα 9 σετ μπολ!

Στο 1ο σετ η Σλοβένοι προηγήθηκαν 18-14 αλλά η διαφορά μειώθηκε στους δύο στο 23-21. Με δύο φοβερά μπλοκ από Τζούριτς, Ρουμελιώτη και Ανδρεάδη, Χριστοφιδέλη σε Ούρναουτ και Σκετ έφεραν την ισοφάριση (23-23). Ο Τζούριτς έχασε το σερβίς (23-24) κι ο Ανδρεάδης με δύο προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα 25-24. Ο Ούρναουτ ισοφάρισε και ο Αρμενάκης έκανε το 26-25. Πάλι ισοφάρισε ο Ούρναουτ και πάλι ο Αρμενάκης έκανε το 27-26. Με επίθεση και μπλοκ του Βίνσιτς στον Λάππα η Σλοβενία προηγήθηκε 28-27. Ο Κούτουριτς έχασε το σερβίς (28-28) και ο Τζούριτς μετά το καλό σερβίς του Αρμενάκη έδωσε και πάλι προβάδισμα 29-28. Ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς και Βίνσιτς σταμάτησε πάλι τον Λάππα (29-30). Ο Τζούριτς ισοφάρισε και ο Ούρναουτ έβαλε πάλι μπροστά την Σλοβενία 30-31. Ο Σκετ έκανε άουτ σερβίς (31-31), ο Ούρναουτ έκανε το 32-31 αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς (32-32). Με φιλέ του Βίνσιτς και μπλοκ των Ανδρεάδη Χριστοφιδέλη τελείωσε το σετ (34-32). Η ελληνική ομάδα για άλλη μια φορά ολοκλήρωσε ανατροπή στο σκορ ενώ το σετ κρίθηκε ύστερα από 4 χαμένα ελληνικά σετ μπολ και 5 για τους Σλοβένους.

Προηγήθηκε 17-11

Στο 2ο σετ οι Σλοβένοι προηγήθηκαν 19-16 αλλά και πάλι η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23 όπου οι Τζούριτς, Ρουμελιώτης σταμάτησαν με μπλοκ τον Ούρναουτ (24-23). Ο Βίντιτς ισοφάρισε αλλά ο Χριστοφιδέλης με εντυπωσιακή επίθεση έδωσε προβάδισμα (25-24) και ο Ρουμελιώτης με άσο έδωσε την χαριστική βολή (26-24).

Με τον αέρα του 2-0 σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 17-11. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα τελειώσει ο αγώνας, μπήκε στον αγώνα ο "τιμωρημένος" Γκασπαρίνι και με 4 σερί άσους έφερε τα πάνω κάτω. Οι Σλοβένοι με σερί 8-0 προηγήθηκαν 19-18 και με τους Κούτουριτς, Βίντιτς αλλά και ένα μπλοκ στον Ρουμελιώτη πήραν το σετ 25-23 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Μπροστά στον κίνδυνο του τάι μπρέικ η ελληνική ομάδα μάζεψε όσες δυνάμεις είχε στο 4ο σετ ενώ ο Καζάζης έκανε ρεσιτάλ αλλαγών. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 18-18 αλλά δύο μπλοκ του Τζούριτς και μια επίθεση του Λάππα έδωσαν προβάδισμα 21-18. Οι Σλοβένοι ισοφάρισαν και πάλι αλλά η είσοδος του Προύσαλη έδωσε ανάσες, έπαιξε τον Τζούριτς και με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή των Σλοβένων δίνοντας τους τη χαριστική βολή φτάνοντας στο 25-21 κάνοντας το 3-1 σετ.

***Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσοι, 45 επιθέσεις, 18 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και της Σλοβενίας: 11, 47, 19, 25. Διαιτητές: Αντερσον (Ρωσία), Λαμπάστα (Τσεχία).

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9π. (5/19, 2 άσοι), Τζούριτς 13 (5/9, 8 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (20/34, 2 άσοι), Κουρνέτας, Ανδρεάδης 4 (2/2), Λάππας 12 (9/22, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 71% υποδοχή), Παπαδημητρίου (λ.), Προύσαλης, Καριπίδης 1, Ρουμελιώτης 2 (1 άσος), Πανταλέων 6 (2/6, 3 μπλοκ, 1 άσος).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Χρίμπαρ): Πάγιενικ 10π. (7/14), Βίντιτς 10 (4/11), Σκετ 10 (8/25), Ούρναουτ 17 (11/27, 6 μπλοκ), Βίνισιτς 5, Κούτουριτς 14 (11/26, 3 άσοι) / Σκορς (λ. - 58% υποδοχή), Γκασπαρίνι 11 (5/23, 6 άσοι), Σμουτς, Πλέσκο.

* Για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα της Ελλάδας δηλώθηκαν δύο λίμπερο με βάση του νέους κανονισμούς. Εκτός από τον Στεφάνου στην 12αδα ήταν ως δεύτερο λίμπερο ο Αχιλλέας Παπαδημητρίου.

Ό,τι κι αν κάνουν στη συνέχεια, δείτε κι αυτούς. Και μην "κλαίτε" για μια ακόμη γελοια ήττα, από την Ελβετία...