Τετάρτη 5 Αυγούστου 2009

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙNΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ!!

Επιτέλους νίκη για την ελληνική ομάδα βόλεϊ των εφήβων στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Πούνε της Ινδίας. «Θύμα» της η Τυνησία με 3-2 σετ (25-15, 25-23, 25-21, 25-22, 15-13). Μια νίκη που ήρθε από τον πάγκο της Εθνικής. Πρώτα από τον Γιώργο Καραβιδόπουλο ο οποίος παρέδωσε μαθήματα τακτικής και δεύτερον από τους παίκτες, οι οποίοι δεν άφησαν να πάει χαμένη η ευκαιρία που τους δόθηκε από τον προπονητή τους. Το παιχνίδι ήταν κρίσιμο διότι μόνο με νίκη το εθνικό μας συγκρότημα παρέμενε στη μάχη της διεκδίκησης για μία θέση από 9 έως 12. Βέβαια την ίδια κρισιμότητα έχει και το αυριανό παιχνίδι (06/08) με τον Καναδά (11.30 ώρα Ελλάδος). Στο πρώτο σετ μέχρι το τεχνικό τάιμ άουτ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο (8-7 η Ελλάδα). Στη συνέχεια άρχισαν να γίνονται ορατά τα σημάδια κούρασης για τους Ελληνες παίκτες. Οι Τυνήσιοι ξέφυγαν με 4 πόντους (12-9) και οι Ελληνες κατέρρευσαν με αποτέλεσμα να χάσουν εύκολα το σετ (25-15). Στο δεύτερο σετ ο Γιώργος Καραβιδόπουλος δεν περίμενε πολύ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και ενώ η ομάδα του ήταν πίσω στο σκορ (8-4) άλλαξε τέσσερις από τους παίκτες της 6άδας. Ο ομοσπονδιακός μας προπονητής άφησε μόνο τον Ρουμελιωτάκη και τον λίμπερο, ο οποίος άλλαζε με τον Πελεκούδα. Η ελληνική ομάδα απέκτησε φρεσκάδα, ενθουσιασμό, πάθος, καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ετσι το 8-4 των Τυνήσιων μετατράπηκε σε 16-14 υπέρ της Εθνικής, η οποία αν ήταν λίγο πιο προσεκτική θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη διαφορά. Το παιχνίδι έφτασε στο 24-23 για τους Τυνήσιους οι οποίοι είχαν και τη μπάλα στην κατοχή τους. Ωστόσο το τάιμ άουτ που ζήτησε και πήρε ο Γιώργος Καραβιδόπουλος τους αποσυντόνισε με αποτέλεσμα να χάσουν το σερβίς και η ομάδα του πήρε το σετ με 25-23. Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 5-2, 8-5 και 11-8. Στο σημείο αυτό οι Ελληνες παίκτες έκαναν τρία συνεχόμενα λάθη και άρχισαν πάλι να ζώνουν τα φίδια τον Γιώργο Καραβιδόπουλο και τον συνεργάτη του Μάκη Δημητριάδη. Οι Τυνήσιοι όχι μόνο ισοφάρισαν σε 11-11 αλλά προηγήθηκαν με 16-14. Οι φωνές του ομοσπονδιακού μας προπονητή έβγαλαν τους παίκτες μας από τον λήθαργο. Με οδηγό τον Δρογκάρη και τους Πελεκούδα, Σακόγλου να έχουν τον πρώτο λόγο έφτασαν στο 20-19 (με δύο χαμένα σερβίς) και στη νίκη με 25-21. Το μπλακ άουτ για τους Ελληνες παίκτες ήρθε στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα να πάει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Τι συνέβη; Οταν το σκορ ήταν 14-11 για την ρλληνική ομάδα ο προπονητής της Τυνησίας Καράι Χεντί μαζί με τον συνεργάτη του βλέποντας την ανωτερότητα των Ελλήνων κάθισαν στον πάγκο, παρέδωσαν τα όπλα και απλά παρακολουθούσαν την εξέλιξη του αγώνα. Την ίδια ώρα οι Τυνήσιοι αναπληρωματικοί παίκτες τσακώνονταν σαν τα κοκόρια. Αντί οι Ελληνες παίκτες να το εκμεταλλευτούν, χαλάρωσαν πραγματοποιώντας συνεχόμενα λάθη, εκνευρίστηκαν, έβαλαν τους Τυνήσιους στο παιχνίδι οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν αρχικά να φτάσουν στο 20-17 και να κερδίσουν το σετ με 25-22. Στο τάι μπρέικ η ελληνική ομάδα πήρε μια διαφορά 2 πόντων (8-6) αλλά με την αλλαγή του γηπέδου που επιβάλλεται στο σημείο αυτό αποσυντονίστηκε και φάνηκε η απειρία της. Οι Τυνήσιοι πέρασαν μπροστά με 10-9, η αγωνία ήταν μεγάλη, κάποιοι άρχισαν να σκέφτονται το χαμένο παιχνίδι με την Κίνα κάνοντας απαισιόδοξες σκέψεις αλλά η Εθνική με τον Εφραιμίδη και τον Ρουμελιωτάκη πέρασε μπροστά 13-10, διαφορά την οποία δεν μπόρεσε να κρατήσει. Τελικά η ελληνική ομάδα πήρε το σετ με 15-13 και την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Καράι): Καντί 7, Μπεσμπές 22, Σάαντα 15, Μραμπέτ 6, Ναγκά 6, Μεσαούντ (λ) / Μπενούρ 1, Καρουΐ 9, Μοάλα 3, Μπεν Ρεχέμπ 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Καραβιδόπουλος): Γεωργιάδης, Ρουμελιωτάκης 15, Χαραλαμπίδης, Πελεκούδας 10, Εφραιμίδης Ν. 16, Τζούριτς 4, Δαρίδης (λ) / Εφραιμίδης Δ., Λυκούρεσης 9, Σακόγλου 19, Δρογκάρης 2.