Τρίτη 4 Αυγούστου 2009

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΣΤΟΥΣ 16

Το πάρτι που υπόσχονταν οι έφηβοι της Εθνικής μας ομάδας βόλεϊ και περίμενε ο Γιώργος Καραβιδόπουλος στο ξεκίνημα της φάσης των 16 στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Πούνε της Ινδίας δεν στήθηκε απέναντι στην Κίνα και η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από έναν κατώτερό της αντίπαλο με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ (25-23, 25-23, 26-24, 25-12, 15-13). Η ελληνική ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ανέτοιμη για ένα τέτοιο παιχνίδι. Τα πολλά ατομικά λάθη αλλά και η κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι πασαδόροι και οι επιθετικοί της ήταν τα αίτια της ήττας. Ο ενθουσιασμός στο ξεκίνημα του πρώτου σετ κράτησε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Η Κίνα όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά αλλά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά με 16-15. Ο Τζούριτς πήρε δύο συνεχόμενους πόντους οι οποίοι δεν κατάφεραν να ανεβάσουν το ηθικό της ομάδας και η Κίνα πήρε το σετ με 25-23. Στο δεύτερο σετ η μηχανή της ελληνικής ομάδας ήταν ήδη ζεστή. Ετσι δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της αν και προηγήθηκε με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι Κινέζοι ισοφάρισαν σε 9-9 πέρασαν μπροστά με έναν πόντο αλλά στη συνέχεια η άμυνα της Εθνικής μάζευε μπάλες και ο Τζούριτς με τον Πελεκούδα πόντους με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ οι Κινέζοι ήταν αυτοί που ξέφυγαν με 8-4. Μια διαφορά 4 πόντων που άργησε να καλύψει η ελληνική ομάδα. Ισοφάρισε στο 22-22 και στη συνέχεια τα Ελληνόπουλα έδειξαν ότι διαθέτουν πολλά ψυχικά αποθέματα και πήραν το σετ με 26-24. Η εμφάνισή τους στο τρίτο σετ έδειχνε ότι στο επόμενο θα «καθαρίζαν» το παιχνίδι. Ομως το τέταρτο σετ είναι ως μη γενόμενο για την ελληνική ομάδα. Οι Κινέζοι το πήραν εύκολα με 25-12. Ο Γιώργος Καραβιδόπουλος ξεκούρασε κάποιους παίκτες ώστε στο τάι μπρέικ να μπορέσει η ομάδα του να πάρει τη νίκη. Ομως οι Κινέζοι ήταν αυτοί που έδειξαν μεγαλύτερη θέληση, ψυχραιμία και αποφασιστικότητα. Δέχτηκαν τα δύο δώρα που τους πρόσφερε η ελληνική ομάδα και διατήρησαν τη διαφορά των 2 πόντων μέχρι το τέλος (15-13).

Αύριο (05/08) το Εθνικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Τυνησία (11.30 ώρα Ελλάδος) η οποία ηττήθηκε από τον Καναδά με 3-1 σετ (25-20, 20-25, 18-25, 25-23).

ΚΙΝΑ: Ζενγκ 16, Τσεν 5, Ξου 1, Σονγκ Ζ. 18, Ζι 16, Ντάι 17, Τονγκ (λ) / Λι 1, Γιάο 5, Σονγκ Γ.

ΕΛΛΑΔΑ: Γεωργιάδης 4, Ρουμελιωτάκης 10, Χαραλαμπίδης 5, Πελεκούδας 6, Εφραιμίδης Ν. 9, Τζούριτς 27, Δαρίδης (λ) / Εφραιμίδης Δ., Λυκούρεσης 6, Σακόγλου, Δρογκάρης 1.